<< z5

DAKOTA > BIOGRAFIE

Hannah Dakota Fanning se narodila 23. února 1994 v Conyers, Georgii. Byla inteligentní a krásné dítě a vždy si přála být herečkou, proto odmalička chodila na balet. Její sen se uskutečnil v roce 1999, kdy si zahrála malou holčičku s leukémií v seriálu ER. Poté taky ztvárnila malou Clairee ve filmu "Father Xmas" (Tátovy vánoce).

Když se začínal točit film "I am Sam" (Jmenuji se Sam) v roce 2001, Dakotě bylo 6 let. Tento film jí vynesl mnoho nominací, třeba na SAG awards a Critic choice awards, ze kterého si nakonec za nejlepší dětskou roli, dcery Sama (Sean Penn) Lucy Diamond Dawson, cenu odnesla. Po tomto úspěchu, už Dakotu znala půlka Ameriky pod přízviskem "to roztomilé dítě". Mezitím se její rodina přestěhovala z Georgie do Los Angeles.

Když jí bylo 7 zahrála si dceru Charlize Theron ve filmu "Trapped" (V pasti). Producent Mimi Polk Gitlin jí oslovoval "malý zázrak". Později si zahrála v mini serii Stevena Speilberga, "Taken" (Uneseni), kde si střihla hlavní postavu Allie Keys.

V roce 2003, když jí bylo osm, si Dakota zahrála "holku z lepší společnosti" po boku Brittany Murphy ve filmu "Uptown Girls" (Holky z lepší společnosti). Brittany jí nazvala inteligentním, krásným dítětem s velkýma vyhlídkama do budoucna. Brzy poté se Dakota objevila ve filmu podle předlohy knihy Dr. Seusse, "The Cat in the hat" (Kocour). Tady si opět zahrála s vlivnýma osobama hollywoodu, včetně komika Mikea Myerse, který o Dakotě řekl: "Ve filmu je taková scéna kdy má Koucour jakoby rafnout Sally (Dakota), měl jsem to udělat jenom jako, ale ona je tak sladká, že jsem jí snad opravdu trochu kousnul..."

Její další role byla ve filmu "Man on Fire" (Muž v ohni). Zazářila tu jako Pita Ramos, svěřenkyně Denzela Washingtona. Díky této roli byla Dakota pozvaná do velmi vlivné show Jay Lena, zmínila se, že si při natáčení v Mexicu velmi oblíbila jejich kulturu a jídlo.

V roce 2004, kdy oslavila své 10. narozeniny se již stala mediálně známou hvězdou. Natočila horor s Robertem De Niro "Hide and Seek" (Hra na schovávanou), v mnoha recenzích se píše, že Dakota předčila i De Nira... Momentálně dotočila film "War of the Worlds" (Válka světů) půjde do kin na začátku léta a Dakota tu bdue hrát dceru Toma Cruise. Na konci roku pak půjde do kin "Dramer" s Dakotou a Kurtem Russelem a taky "Charlotte's Web" podle předlohy populární dětské knížky, ten se zrvona natáčí v Austrálii. Na rok 2006 se chystá film "Alice in Wonderland" podle známé předlohy Alenka v říši divů...

I když jejich výdělky jsou na jejich věk gygantické a sestry Fanningovi jsou jedny z nejmladších hereckých talentů v historii, sláva jim jen tak nestoupla do hlavy. "Jsem úplně normální holka. Když přijdu domů ze školy, udělám si úkoly a pak si hraju se svojí sestrou s panenkami a plyšovými zvířátky a děláme jako že jsou opravdové." řekla Dakota na premiéře filmu Agent Cody Banks. A co říká na to, že je slavná: "Herectví mě hrozěn baví a chtěla bych to dělat i do budoucna. Myslím že na tom není nic zvláštního, že jsem slavná, mnoho mých vrstevníků hrajou třeba basket, v týmu basketbalistů a já hraju ve filmu, v týmu herců..."