♥♥♥ Dakota Fanning - czech fansite © 2005 ♥♥♥ << z5

MEDIA > ČLÁNKY & ROZHOVORY

Donna Moderna - Dakota v říši divů
Jedinečná Dakota bude příští filmovou Alenkou ve filmu inspirovaném dětskou klasikou. Nakonec už stejně hrála spoustu náročných rolí! Sama říká, že herectví je jako být v Disneylandu. Její další film bude Šarlotina pavučinka.

Už si četla tyto dvě knihy? (Alenka v říši divů & Šarlotina pavučinka)
Ano a taky jsem viděla kreslené pohádky. Víte že jako mladší jsem za Alenku v říši divů na Halloweenu? A Šarlotina pavučinka je jedna z mých oblíbených knih.

A jaké jiné knihy jsou tvé oblíbené?
Mmmm… Malý princ. A taky všechny díly Harryho Pottera, ikdyž ty filmy se mi zas tak moc nelíbí…

Během předešlých 12 let jsi strávila polovinu tvého života natáčením, čtením scénářů… Kdy ti zbývá čas na čtení?
Číst jsem se naučila už ve 2 letech v Montessoriově škole. A pokaždé když to vyjde si najdu volnou chvilku, zavřu se do mého pokoje a hltám všechny knihy, které mi mamka nakoupila.

A kdy máš čas na učení?
Když natáčíme, moje soukromá učitelka jde vždy se mnou. Vyučovací hodiny mám mezi scénami. Potom dostanu test, aby bylo vidět že dělám pokroky…

A líbí se ti to?
Radši bych chodila do normální školy, ale potom bych zas nemohla filmovat.

A jaký je tvůj oblíbený předmět?
Historie. Až budu starší chtěla bych studovat na vysoké škole, chtěla bych jít na Yale.

Když natáčíš, chybí ti rodina?
Mamka je vždy se mnou, ona je jako moje nejlepší kamarádka, všechno děláme společně. A táta za námi přijede kdykoli dostane příležitost.

Jak vycházíš s tvojí sestrou Elle?
Vycházíme spolu skvěle. Doma si sní hraji s panenkami, nebo že já jsem matka a ona dcera. (smích) A potom se spolu koukáme na televizi. Máme rádi Julii Roberts a sbíráme všechno o ní.

Vy se nikdy nehádáte?
To taky, ona je totiž hrozná bordelářka a já nemůžu vystát nepořádek. V pokoji Elle se všechno válí po zemi, panenky má rozházený všude kolem, jí v posteli…hrůza. Můj pokoj je do růžové, žluté a zelené barvy, vždy uspořádaný, věci a panenky mám seřazené podle velikosti.

Slyšel jsem o tvojí sbírce panenek. Spíš s nějakou v noci?
Spím s Mr.Greenem, to je zelený medvídek, můj oblíbený. (Zde vám Dakota připadá jako každá jiná 12-letá dívka, ale když začne hovořit o jejím povolání, změní se ve vážného dospělého člověka s jasnými myšlenkami.)

Jaký pocit u tebe vyvolává, že jsi srovnávána s Jodie Foster a Meryl Streep?
Jodie je vyjímečná, byla výbornou herečkou v dětství a pořád je, navíc je i režisérka a producentka. Musí to být úžasný člověk, bohužel jsem se s ní nikdy nesetkala. A jednoho dne bych chtěla hrát dceru Meryl Streep.

Ve filmech jsi byla dcera několika slavných filmových hvězd: Kurta Russella, Toma Cruise, Roberta DeNiro, Seana Penna… Kdo z nich je tvůj nejoblíbenější tatínek?
Kurt Russell, protože on byl jako můj skutečný tatínek a daroval mi nádherného koně, Goldie.

Schází ti něco co mají ostatní děti tvého věku, protože jsi herečka?
Ne, herectví bylo mým snem od 4 let. Máma mi vždycky říká že jako hodně malá jsem si strkala polštář pod oblečení a předstírala jsem že jsem těhotná a bavila jsem tím celou školku.

Proč tě to tak baví?
To je jako když jde dítě do Disneylandu. A taky se naučím spoustu nových věcí. Třeba při natáčení Muže v ohni jsem se naučila španělštinu a hrát na klavír.

Muž v ohni a Válka světů nejsou tak docela filmy pro děti…
Vlastně, nejvíc ve mně mrazilo, když jsem četla skript pro Hru na schovávanou. Byla jsem sama v mým pokoji, ale to bylo jen tenkrát. Jsem přece jen herečka, vím že to není skutečný. A není pravda, že my, děti, ničemu nerozumíme. Každý se nás snaží chránit před nevhodnýma věcma. Ale doma pak mluvíme o všem, dokonce i o válce v Iráku…

Od začátku tě rodiče podporovali v herectví. Jaké rady ti dávali?
Máma a táta vždycky říkaj že mám dělat věci jak je cítím, protože sám člověk ví že to je nejlepší, to ho dělá originálem.

A tvoji vážení kolegové, kdo ti dal nejlepší radu?
Denzel Washington. Řekl mi: „ Když budeš skromná, dojdeš daleko.“ Ale pak mě nikdy nenechal vyhrát v ping-pongu!